Poezi nga Brahim AVDYLI

Valutazione attuale:  / 2

Brahim AVDYLI:

Shënime biografike për autorin: 

Brahim(Ibish) Avdyli (1960), është poet i cili i takon plejadës së krijuesve të fundviteve shtatëdhjetë dhe të fillimviteve tetëdhjetë të shekullit të kaluar (XX). I lindur dhe i rritur në Morinë të Malësisë së Gjakovës, në këtë vend me tradita të njohura kulturore dhe kombëtare, që në vitet e hershme të rinisë së tij u dha pas dy prirjeve: pas artit të fjalës dhe pas lëvizjes konspirative për lirinë dhe bashkimin e kombit shqiptar.Pas përfundimit të gjimnazit “Hajdar Dushi“ në Gjakovë i filloi studimet në Fakultetin Teknik, dega e arkitekturës, të cilat nuk i përfundoi, ngase, për shkaqe ekonomike, por edhe politike u detyrua të emigrojë në Zvicër. 

Lexo

Poezi: "Flatrat e Qiellit"

Valutazione attuale:  / 1

Nga Brahim (Ibish) AVDYLI

 

 

 

 

 

 

FLATRAT E QIELLIT

1.

Kur flatrat e qiellit

mbyllen

i ruhemi mbrëmjes së vonë

 

i mbyllim dyet dhe dritaret

me errësirrën kah e zeza.

Lexo

ILIRËT QENË TË PARËT NË EVROPË

Valutazione attuale:  / 1

               Poezi   nga   Brahim AVDYLI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DORË MBI ZEMËR

Kur vendos dorën mbi zemër

të gjithë popujt e kuptojnë,

i përkulen asaj që e rrah jetën

deri sa marrim frymë.

Lexo

PER TY SHQIPERI FLET HISTORIA

Valutazione attuale:  / 5

Poezi nga  Artur  Bushati

Për ty flasin fusha e male
Plagë´te e trimave n´ístikame
Gjinjtë e shterur t´nënave tona
Flet Shkumbini e flet Valbona
Flet Drenica e Dukagjini
Flet Tetova e Ulqini
Rekë e keqe flet Berati
Flet Janina e flet Mati
Ulpiana e Kroi i mbretit
Flet Besëlidhja e gryka e topit
në kalanë e Prizrenit

Mu ashtu si një ditar
Pa harruar as një fjalë
Drini bardhë të flet me valë
një pas një e radhë me radhë
radhitë ngjarjet radhitë t´bëmat
me sy t´vet si i ka parë

Për ty flet frëngjia n´kullë
zëri i nuses muros n´mur
Për ty flet çdo gurrë e gurë
flet shqiponja ne FLAMUR

Për ty flasin orë e zana
flet Albani flet Albana
flet Albana e flet Albani
flet Juniku e flet Bujani
gryka e topit mbi kala
gjaku i trimit
që n´altar t´lirisë ka ra

E të Urë e fshejte dëgjon
si armiku thurë intriga
troke kuajsh hingëllima
tollovi brenda portash
vringëllimë shpatash
që nga largë gjëmime topash

Të Rozafa dëgjon nusen
Se si flet me kuveti
Amanetin duke lëne
për çdo ditë
t´ia bije djalin
sisë te pijë

Trimëreshat që i pate
Rriten f`´mijë mbi teha shpate
Dhe i përcollën n´fushë të nderit
Flet Lahuta e Malsise
Per ty flet libri Barletit
Flet Agroni e flet Teuta
Per ty flet shpata e Skenderit
Per ty flet helmeta e tij
Ne muzeun e madh te Vjenes
Plisbardhet e Rugoves
Per ty flet Kulla bardhe
Ku u mbajt Kuvendi Pejes


Flasin shkronjat e Dhaskalit
Amanet lënë djalë pas djalit
Tirqte galana t´dades Shote
Flet Hasani e flet Isa
Shamizezat nenat tona
qe gatuan buke me lote
Qe atëherë e derë´ n´dite sotit
Flet për ty Mic Sokoli
Që ia zuri grykën topit

UCK e Besa bese e shqiptarit
për ty flet historia
për ty flet pushka e Jasharit

Coptimi i trojeve Shqipëtare ( Poezi nga Gon M. Lleshaj. ) !

Valutazione attuale:  / 2

Gjon  M.  Lleshaj.   Kryetari i Shoqatas " Klub Mirdita" ( Tirane Shqiperi).

Te nderuar Lexues !

Falenderojme zotin Gjon M. Lleshaj per kete poezi te mrekullueshme, e cila ka nje permbajte te gjere historike, duke na kujtuar coptimin e teritoreve Shqipetare padrejtesisht nga fuqite e Medha te kohes, qe para 100 vitesh.  Por  kjo poezi mendoj se duhet konsideruar si nje  kushtrim, per tu kujtuar brezeve, se  kjo padrejtesi  per fatkeqesine e kombit tone po vazhdon akoma. " Ja se si shprehet autori : Mijra vjet, gjak e luftime / Prap na e morën tokën tonë.. / 100 vjet tash, bisedime / Nuk dëgjohet zeri jonë.

Lexo